Želimo pohvaliti našu vrijednu, sposobnu i odlično uigranu ekipu učenika koji su nas i ove godine uspješno predstavili na Festivalu znanosti. Ekipu su činili učenici: Sara Rahmanović, Ante Tomić, Ivan Šop, Gea Šverko, Valentina Halilović, Katarina Prša, Anamarija Hajdinjak, Gabriela Mudri, Domagoj Krajinović i Antonio Donadić.

Ovogodišnja je tema Festivala bila BOJE te smo našim već prepoznatljivim šarenim glogsterom, kao i dosadašnjih godina, prezentirali projekt Eureka s čijom smo realizacijom započeli još u studenom tijekom dvodnevnog putovanja u San Marino, Rimini i Ravenu. Svaka destinacija bila je dijelom specifičnog projektnog zadatka. Eureka je korelacijski projekt u kojem smo povezali sadržaje usvojene kroz općeobrazovne i strukovne predmete: Matematiku, Informatiku, Fiziku, Hrvatski jezik, Povijest, Novčano poslovanje, Tehnologiju poštanskog prometa, Ceste i cestovne objekte, Prometnu tehniku i Praktičnu nastavu. U projekt su uključeni i učenici izvannastavne aktivnosti – Novinarske skupine Prometeus. Dosadašnjih su godina u projekt bili uključeni samo učenici smjera Tehničar cestovnog prometa, a od ove smo godine uključili i učenike smjera Poštanski i financijski tehničar te Vozač motornog vozila.

Naš glogster donosi pregršt zanimljivosti kroz ppt prezentacije, film o Pitagorinu poučku, fotografije izrađene uz pomoć programa Surfer, putopis te ga svakako pogledajte na sljedećoj poveznici:

Digitalnim posterom predstavili smo:

  • putopis (rad Novinarske skupine Prometeus) kojim smo nastojali približiti povijest, zanimljivosti i ljepote spomenutih destinacija stavljajući naglasak na zlatne freske katedrala, mračne boje Muzeja torture
  • prezentaciju Simbolika boja u Danteovoj Božanstvenoj komediji (Hrvatski jezik)
  • najimpresivniji prikaz Raja i Pakla nizozemskog slikara iz 16. st. Hieronymusha Boscha (Novinarska skupina Prometeus)
  • crtice iz povijesti; neobične boje uniformi vojnih postrojbi i gradske straže (Povijest)
  • ulogu boja u prometu, Tiberijev most (Ceste i cestovni objekti)
  • zanimljivosti iz Muzeja Ferrari – ppt o prepoznatljivoj vatreno crvenoj boji ovog poznatog talijanskog brenda (Prometna tehnika, Praktična nastava)
  • prezentaciju Sve boje pošte – boje poštanskih ureda i starih poštanskih markica (Tehnologija poštanskog prometa, Novčano poslovanje)
  • prezentaciju o Muzeju oružja s naglaskom na različite boje laserskog zračenja te disperziju (Fizika)
  • filmić o Pitagorinu poučku snimljen u Mateureki – muzeju matematike (Matematika)
  • prezentaciju Matematička umjetnost stvorenu uz pomoć programa Surfer (Matematika, Informatika)

Na predstavljanju u Gradskoj vijećnici

Naša su publika bili učenici osnovnih i srednjih škola. I sami smo poslušali predavanje Građevinske tehničke škole Rijeka, Prirodoslovne i grafičke gimnazije te Pomorske škole Bakar čiji projekt More boja posebno želimo pohvaliti.

Katarina, Anamarija, Gabriela, Sara, Valentina i Ante

Domagoj, Ivan i Antonio predstavljaju rosso corsu…

… i Simboliku boja u Božanstvenoj komediji

Tek je dio mentora prisustvovao predstavljanju projekta, a ovdje ćemo navesti sve koji su, naravno uz naše učenike,  zaslužni što je ova vesela potvrda o sudjelovanju ponos naše Škole: Vesna Tijan, Bojan Petran, Igor Veseli, Marijeta Mašić, Alen Panić, Lara Šare, Radmila Žuljević, Slađana Savić, Franjo Rimpf, Đurđica Jelušić, Gordana Senić Koprivnikar, Madlen Zubović i Vesna Rubeša.

I za kraj…

Naši su učenici uz pomoć programa Surfer i različitih matematičkih formula stvorili  raznobojna umjetnička djela prepuna matematičkih krivulja i oblika. Ovom smo fotografijom završili naše predstavljanje i pokazali da i srce ima svoju formulu.

Prema dr. medicine Zoranu Milivojeviću ljubav ima svoju strukturu, ona je opredmećenje voljenja. Stoga smo upitali prisutne: „Postoji li možda formula i za ljubav?“ i zaključili da je to neka nova znanstvena tema kojom ćemo se možda baviti na nekom od sljedećih FZ.

Do tada darujemo vam ovo naše matematičko srce i pregršt pozdrava.

Vesna Rubeša i Madlen Zubović