„Otvorite prozor mašte kako biste vidjeli što može donijeti stvarnost.“

Raul D. Arellano

Možda će vas zanimati novi naslovi u našoj školskoj knjižnici. Nedavno su nabavljeni sljedeći lektirni naslovi: Slika Doriana Graya Oscara WildeaZusakova Kradljivica knjiga, Zafonova Sjena vjetra, Snijeg Orhana Pamuka i antologija hrvatske kratke priče Fakat.

U knjižnici možete pronaći i nove naslove iz područja stručne i referentne literature: Vođeno istraživačko učenje, Multimedijska didaktika, Žene u znanosti – 50 neustrašivih znanstvenica, Lekcije – studije o modernoj književnosti i Život na našem planetu – svjedočanstvo legendarnoga prirodoslovca i televizijskoga redatelja Davida Attenborougha. Kupljena je i jedna neobična knjiga koju izdvajam kao posebno zanimljivu. Riječ je o knjizi Umijeće kreativnog razmišljanja autora Roda Judkinsa, slikara, pisca i vrsnog predavača. Knjiga je neuobičajeno koncipirana, poglavlja su uvijek motivacijski naslovljena, a sam nas autor u uvodu upućuje: „Ovu knjigu ne treba čitati uobičajeno, na linearan način. Kad vam uzmanjka kreativnosti ili osjetite potrebu za nadahnućem, otvorite je nasumce, na bilo kojoj stranici.“

Naslovi poglavlja metaforički su i oksimoronski sročeni pa djeluju poticajno i intrigantno na čitatelja. Izdvojit ću neke Save najupečatljivije: budite praktično beskorisnibudite oružje masovne kreacijeako ne možete biti jako dobri, budite jako lošiozbiljno shvaćajte šale ili budite dovoljno zreli da budete djetinjasti, i naposljetku, stavite pravu stvar na krivo mjesto.

Vodeći se autorovom uputom i sama sam nasumce otvorila knjigu na str. 115 i pročitala ono najuočljivije, istaknuti citat na kraju poglavlja: „Uspjeh znači ići od neuspjeha do neuspjeha ne gubeći entuzijazam“ (Winston Churchill). U fusnoti na istoj stranici stoji: „Ne slažete se? Na stranici 43 otkrijte koristi od osjećaja nedostatnosti.“

Tražeći stranicu 43 pomislila sam kako autor zanimljivim metodama vješto uspostavlja komunikaciju sa čitateljem. Potvrdu tome dobila sam u prvom odlomku poglavlja osjećajte se nedostatno u kojem Judkins propituje i poručuje: „Osjećate li se nedostatno, kao da ste nesposobniji od ostalih? Odlično. Osjećaj nedostatnosti tjera nas da budemo bolji. Oni koji su zadovoljni sobom ne stvaraju velike stvari. Oholi su, samodopadni i ne rade na sebi.“

Ako vas slučajno zanima kako je dalje razradio i argumentirao ovu tezu, svakako posudite i barem nasumce pročitajte ovu knjigu, jer kako sam autor ističe „kreativno razmišljanje nije samo profesionalna aktivnost – ono je odnos prema životu. Kreativnost nije samo stvaranje slike, romana, kuće nego stvaranje sebe, stvaranje bolje budućnosti i iskorištavanje prilika koje vam trenutačno nedostaju.“

                                                                                             Madlen Zubović, prof. i dipl. knjiž.