Tijekom prosinca, zahvaljujući namjenskim sredstvima MZO-a, nabavljeno je za korisnike naše školske knjižnice podosta novih lektirnih, izbornih i stručnih naslova. Neki su poznati lektirni naslovi poput Priča iz davnine Ivane Brlić Mažuranić i Matoševih pripovijetki nabavljeni zbog dotrajalosti ili nedostatnog broja primjeraka. Između mnogih izbornih noviteta izdvajamo neke koje bi svakako vrijedilo pročitati. Od domaćih autora preporuku za čitanje opravdano zaslužuje Jurica Pavičić čiji smo nagrađivani kriminalistički roman Crvena voda čitali prošle godine, dok za ovu, izdvajamo njegovu zbirku od trinaest iznimno životnih i filmičnih priča Skupljač zmija te Knjigu o jugu, zbirku sjajnih eseja kojima Pavičić tematizira Dalmaciju kao hrvatski, Jadran kao srednjeeuropski i Mediteran kao sveeuropski jug.  Intimistički sročeno „žensko pismo“ možemo otkrivati čitajući četiri nova naslova naših domaćih autorica: Ivane Šojat i njena romana Sama, Đurđice Čilić i autobiografske priče Novi kraj, Slavenke Drakulić u romanu o ženi slavnoga Alberta Einsteina objavljenom pod nazivom Mileva Einstein, teorija tuge te u duhovitoj priči o jednom djetinjstvu u Splitu osamdesetih, nazvanoj U malu je uša đava Tisje Kljaković Braić, Splićanke koja je široj javnosti uglavnom poznata po seriji izvrsnih karikatura na temu muško-ženskih odnosa. Među stranim autoricama treba istaknuti potresnu autobiografsku priču Djevojačke uspomene koja dolazi iz pera nagrađivane francuske spisateljice  Annie Ernaux te očaravajući roman Gradovi od papira kanadske pripovjedačice Dominique Fortier posvećen bezvremenoj  i zagonetnoj osobnosti američke pjesnikinje Emily Dickinson.

Onima koji, nažalost, nemaju strpljenja i volje za čitanje Marquezova kultna romana Sto godina samoće preporučamo novo nabavljene Pripovijetke prožete i objedinjene „magičnim realizmom“ po kojem je ovaj slavni kolumbijski pisac i nobelovac, svjetski poznat autor. Za poklonike znanstvene fantastike nabavljen je klasik iz 1968. godine Philipa K. Dicka „Sanjaju li androidi električne ovce?“ prema kojem je 1982. snimljen i kultni film toga žanra Blade Runner s Harrisonom Fordom u naslovnoj ulozi.

Iz stručne literature izdvajamo bogato opremljeni priručnik Otključana avangarda za mlade Dubravke Bouša, riječke autorice i dugogodišnje profesorice hrvatskoga jezika koja je pojam avangarde u umjetnosti svim potencijalnim čitateljima približila na vrlo atraktivan, ali i pristupačan način.

Naposljetku, preporuku zaključujem znakovitim citatom iz pjesme grupe Supertramp:

I know it sounds absurd

Please tell me who I am“.  (The Logical Song)

Navedenim citatom započinje jedna od spomenutih knjiga iz ovog kratkog pregleda noviteta. Na vama je da otkrijete, ukoliko želite, o kojoj je knjizi riječ. Možda, onako usputno, čitanjem dobijete i odgovor na postavljeno pitanje.

Vaša knjižničarka, Madlen Zubović