U četvrtak, 24. ožujka , Alisa, Petra i Luca iz Čitateljskoga kluba te dvije „padobranke“, njihove prijateljice Lucija i Lea iz 1. PF razrednog odjela pohodili su edukacijski koncert na kojem su uživali u izvođenju Beethovenove Šeste simfonije u F-duru, znane i pod imenom „Pastoralna“. U glazbi pastorala označava žanr kojim se predstavljaju prizori ili ozračja iz seoskoga života pa se instrumentima često dočaravaju zvukovi iz prirode i glasanje životinja. Uz  „vođeno slušanje“  kroz tri stavka „Pastoralne“, uspjeli smo osluhnuti mnoge senzacije iz prirode poput ptičjeg pjeva, romona kiše i snažne grmljavine.

Beethoven piše “Pastoralnu”

Obnovili smo i osnovno glazbeno znanje prisjetivši se koji instrumenti čine gudačke, a koji drvene ili limene puhačke instrumente.  Saznali smo i da udarački instrument kojim se na posebno dramatičan način dočarava grmljavina nisu, kako bismo to obično pretpostavili, bubnjevi, već timpani. Ovo je glazbeno putovanje bilo lijepo i opuštajuće, komentirali su učenici. Uživali smo osluškujući raskošne zvuke ove Beethovenove ode prirodi. Što je oda? Pa to sigurno znate. Ako ne, brzo se podsjetite. Krenula je “probna”, a uskoro će i “prava” državna matura.

Voditeljica Čitalačkoga kluba Madlen Zubović