U okviru projekta Rijeka – kulturni grad u prometu pratili smo ponašanje vozača i pješaka na dva pješačka prijelaza u Ulici Žrtava fašizma.

Učenici koji su sudjelovali u realizaciji:

1. Sanjin Perkić, 2.TC
  2. Leon Škapul, 2.TC
  3. Ivor Tadejević, 2.TC
  4. Marin Turina, 2.TC
  5. Adriano Lade, 3.TC
  6. Roberto Turan, 3.TC

Navike vozača, odkad ih pratimo, uglavnom su bez većih odstupanja. Vozači pješake propuštaju, ali ne uvijek. U nedovoljnoj mjeri daju prioritet djeci, starijim i nemoćnim osobama. Vozači će češće stati pješacima koji su već stupili na pješački prijelaz kao i onima koji preko prijelaza trče, u odnosu na one koji ispred njega stoje.

Ono što je posljednjih nekoliko godina učestalije u ponašanju vozača i pješaka jest korištenje mobitela u prometu. Pješaci često na pješačkom prijelazu ne gledaju u vozača već u mobitel koristeći ga za razgovor i ne obraćajući pažnju na promet oko sebe. I vozači dok propuštaju pješake, također, gledaju u mobitel.

To znači da između vozača i pješaka često izostaje komunikacija, kontakt očima, gesta rukom kao znak opažanja i zahvale, a upravo je takva komunikacija, iz aspekta prometne sigurnosti, vrlo važna. Zaključiti možemo, kako je uspostavljanje obostrana kontakta, odnosno uočavanje te kulturna zahvala, upravo ono što nedostaje u ponašanju pješaka i vozača.

Hvala učenicima na trudu, interesu za rad i suradnji.

Nositelj projekta je Bojan Petran, prof. izvrstan savjetnik.