U okviru projekta Rijeka – kulturni grad u prometu pratili smo ponašanje vozača i pješaka na dva pješačka prijelaza u Ulici Žrtava fašizma.
Učenici koji su sudjelovali u realizaciji:
- Sanjin Perkić, 2.TC
- Leon Škapul, 2.TC
- Ivor Tadejević, 2.TC
- Marin Turina, 2.TC
- Adriano Lade, 3.TC
- Roberto Turan, 3.TC
Navike vozača, odkad ih pratimo, uglavnom su bez većih odstupanja. Vozači pješake propuštaju, ali ne uvijek. U nedovoljnoj mjeri daju prioritet djeci, starijim i nemoćnim osobama. Vozači će češće stati pješacima koji su već stupili na pješački prijelaz kao i onima koji preko prijelaza trče, u odnosu na one koji ispred njega stoje.
Ono što je posljednjih nekoliko godina učestalije u ponašanju vozača i pješaka jest korištenje mobitela u prometu. Pješaci često na pješačkom prijelazu ne gledaju u vozača već u mobitel koristeći ga za razgovor i ne obraćajući pažnju na promet oko sebe. I vozači dok propuštaju pješake, također, gledaju u mobitel.
To znači da između vozača i pješaka često izostaje komunikacija, kontakt očima, gesta rukom kao znak opažanja i zahvale, a upravo je takva komunikacija, iz aspekta prometne sigurnosti, vrlo važna. Zaključiti možemo, kako je uspostavljanje obostrana kontakta, odnosno uočavanje te kulturna zahvala, upravo ono što nedostaje u ponašanju pješaka i vozača.
Hvala učenicima na trudu, interesu za rad i suradnji.
Nositelj projekta je Bojan Petran, prof. izvrstan savjetnik.